Біженців з України можуть змусити повернути виплати: у якій країні ЄС змінять правила
Від деяких українців, які отримали статус тимчасового захисту в Німеччині, за певних обставин можуть вимагати повернення отриманих від держави виплат. До таких наслідків може призвести рішення обраної у травні нової німецької влади змінити підхід до підтримки громадян України, хоча юристи на це питання дивляться більш оптимістично.
Як повідомляє DW, після всіх необхідних законодавчих змін щодо норм соціального захисту і статусу біженців українці в Німеччині отримають різні статуси: ті, хто звернувся по допомогу до та після 1 квітня 2025 року. Першочергові наслідки, які відчують усі новоприбулі українці, – зменшення виплат:
- з 563 євро – цю суму отримують безробітні німці;
- до 441 євро – стільки платять усім біженцям незалежно від походження.
Насправді, коли саме зміни набудуть чинності, у міністерстві праці і соціальних питань Німеччини не кажуть – проєкти відповідних змін до законів ще навіть не надходили на розгляд Бундестагу. Втім у відомстві наголошують: від своїх планів уряд не відмовився. Це пояснюють потребою максимально зменшити адміністративне навантаження на відомства соціального захисту.
Але це рішення насторожило не лише українських громадян, але й місцеві громади, які побоюються бюрократичного хаосу. По-перше, фінансування допомоги та медичного страхування, яку раніше виділяли з різноманітних фондів (зокрема і федеральних), може лягти на плечі громад.
Крім того, вони вже готуються до численних скарг і позовів від незадоволених втратою виплат біженців. Як стверджують у Німецькому союзі міст і громад, рішення змінити статус “заднім числом” можна поставити під сумнів.
В організації застерігають: зміни статусу з прив’язкою до 1 квітня 2025 року можуть ускладнити і затягнути бюрократичні процедури. До того ж експерти не виключають, що за певних обставин “доведеться вимагати повернення вже отриманих виплат“.
Натомість експерт з питань соціального захисту юридичної компанії Plagemann Rechtsanwälte Томас Франц впевнений, що повертати виплати, отримані після 1 квітня, українським біженцям, найімовірніше, не доведеться. Його думка ґрунтується на практиці судових рішень у подібних випадках.
Юрист пояснив, що рішення про призначення соціальних виплат ухвалюються зазвичай на рік або рідше – на пів року. Тому ті, кому вже призначили виплати, можуть розраховувати на них упродовж цього терміну – скасування затверджених соціальних гарантій суперечить усталеній практиці.
Водночас Франц попередив, що відомства соцдопомоги часом дійсно можуть зволікати з ухваленням рішень про виплати. Втім позиватися щодо цього можна не раніше, ніж через пів року з моменту подання заявки на отримання виплат.
Раніше OBOZ.UA вже повідомляв про плани німецької влади скоротити соціальну допомогу для українських біженців і запровадити жорсткіші умови підтримки. Але крім зменшення виплат, зміни включають також нові штрафи за безробіття, обмеження програм возз’єднання сімей і посилення контролю на кордонах.
Джерело: OBOZ.UA