Не Трамп: The Times назвала світового лідера, який може зупинити Путіна
Президент США Дональд Трамп, який обіцяв припинити війну Росії проти України, насправді не може цього зробити, незважаючи на погрози санкціями та митами. Сьогодні не він, а лідер Китаю Сі Цзіньпін має найбільшу владу над кремлівським диктатором Володимиром Путіним.
Про це йдеться в публікації The Times. Видання вважає, що вплив Пекіна на Москву ще може переломити перебіг війни, але питання в тому, чи скористається цим китайський лідер, який має масштабніші цілі.
“Схоже, Трамп остаточно втратив терпіння щодо Путіна. У понеділок він заявив, що “вкрай розчарований” російським лідером і дав йому 50 днів на оголошення про припинення вогню. Але поки Путін оцінює свою реакцію на риторику Вашингтона (не проявляє жодного занепокоєння), дії Трампа втягнули в психодраму третю фігуру – главу КНР Сі Цзіньпіна, який від цього найбільше виграє“, – вважають аналітики.
Зазначається, що Кремль побоювався більш жорсткої позиції Білого дому, тому нині справедливо вважає американські погрози порожніми.
“Людина, яка найкраще може змусити Путіна змінити курс щодо України, – це не Трамп, а Сі Цзіньпін”, – додало видання.
Незабаром після рішення США глава КНР зустрівся з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і заявив, що країни мають “зміцнити взаємну підтримку”. А китайське МЗС засудило загрозу введення мит, назвавши її “незаконними односторонніми санкціями”.
“Це не дивно. Раніше цього місяця, заявляючи про нейтралітет щодо війни в Україні, міністр закордонних справ Китаю Ван І відповів своїй колезі з Європейського Союзу Каї Каллас, що вторгнення Путіна стало “благословенням” для Пекіна, оскільки воно змусило Захід зосередитися на Європі, а не на Тихоокеанському регіоні. Він не міг допустити поразки Росії”, – йдеться в матеріалі.
Видання підкреслює, що сьогодні Китай не обмежується риторичною підтримкою агресора. Він уже постачає в Росію широкий спектр товарів “подвійного призначення”, які можуть мати цивільне застосування, але також життєво важливі для путінської армії. Цього року Пекін також надає недвозначну військову підтримку. Передбачається, що одна з його нових маловисотних лазерних систем оборони Silent Hunter уже перебуває на озброєнні ЗС РФ, і дедалі більше китайських солдатів вступають у російську армію нібито як найманці. Деякі оцінки розвідки НАТО навіть припускають, що китайські боєприпаси можуть надходити в РФ через Північну Корею.
“Незважаючи на порожні розмови про “вісь потрясінь”, яка об’єднує Росію, Іран, Китай і Північну Корею, ці відносини залишаються лише діловими й обмеженими. Китай, безсумнівно, допомагає Росії. Ба більше, торік йому, ймовірно, довелося дати Північній Кореї зелене світло на відправлення бойових підрозділів, і його відбиток лежить і на рішенні Лаосу, половина суверенного боргу якого належить Пекіну, цього місяця відправити символічний початковий контингент саперів для участі в російських військових операціях. Ціна цієї підтримки оплачується не тільки рублями”, – пише The Times.
Там нагадали, як генеральний секретар НАТО Марк Рютте нещодавно заявив: якщо Сі Цзіньпін вирішить захопити Тайвань, “найімовірніше”, він накаже Путіну атакувати Європу задля відвернення уваги, й тому доведеться підкоритися. За словами аналітиків, Москва ж тихо і часом неохоче погоджується, оскільки Китай бере на себе панування в країнах, які він колись “вважав своїми клієнтами і васалами”. Така динаміка вже давно очевидна в Центральній Азії, де Пекін просуває свою Глобальну ініціативу безпеки (що виключає РФ) як альтернативу залежності від Москви або Вашингтона.
Хоча союз двох країн не є бездоганним, Китай і Росія, як і раніше, конкурують і мають різні інтереси, й Сі Цзіньпін не поспішає із закінченням війни в Україні. Адже крім витрати західних ресурсів і відвернення уваги, війна робить Москву все більш залежною від Пекіна. КНР є найбільшим торговельним партнером Росії, тож “більше санкцій означає більше Китаю скрізь”: у мобільних телефонах, які росіяни використовують, в автомобілях, які вони купують, навіть у кредитних картках у їхніх гаманцях (російські банки переходять на китайську систему UnionPay, коли Visa і MasterCard більше не працюють у країні-агресорі).
Експерти кажуть, що Китай формує альтернативний світовий порядок, тоді як “західний тріщить по швах”.
“Саме очільник КНР вважає, що може вплинути на свого американського колегу. У будь-якому разі, визнаючи ключову роль Сі Цзіньпіна, Трамп не тільки демонструє, що часи “однополярної” влади США минули, а й мимоволі залучає Росію в орбіту Китаю“, – констатували аналітики.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше The Times припустила, нібито Сі Цзіньпін може запросити Трампа до Пекіна з нагоди 80-ї річниці закінчення Другої світової війни 3 вересня. На ці заходи має приїхати і кремлівський диктатор Путін, який уже прийняв запрошення.
Джерело: OBOZ.UA