В Україні офіційно з’явився новий вид професій: як змінили класифікатор
У Класифікаторі професій з’явився розділ “Військовослужбовці”. Професії з нового розділу застосовуються лише до військових і резервістів оперативного резерву Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Про це повідомила пресслужба Міністерства економіки 22 липня. Зазначається, що таке оновлення з’явилося в Україні вперше за роки незалежності.
Професійні назви занять військовослужбовців віднесено до трьох основних підрозділів:
- офіцерський склад;
- сержантський (старшинський) склад;
- рядовий склад.
Конкретні вимоги щодо кваліфікації (рівня військової освіти), штатного військового звання та військово-облікової спеціальності за кожною посадою визначатимуться штатами військових частин, з урахуванням вимог керівних документів.
Важливо: розділ “Військовослужбовці” не застосовується до військовослужбовців таких правоохоронних органів та служб спеціального призначення:
- правоохоронні органи спеціального призначення;
- Служба безпеки України;
- Служба зовнішньої розвідки України;
- Державна прикордонна служба України;
- Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України;
- Управління державної охорони України.
Навіщо це потрібно
Як зазначила заступниця міністра України Тетяна Бережна, професії військовослужбовців тепер повністю формалізовані. За її словами, цей крок:
- сприятиме збільшенню прозорості у сфері кадрової політики ЗСУ та інших військових формувань,
- забезпечить “належне визнання складності та важливості військової служби”.
, – додала Бережна.
Що таке Класифікатор професій
Класифікатор професій – це стандартизований перелік, який слугує для систематизації та уніфікації інформації про професії та посади в країні. Він потрібен для багатьох цілей, серед яких можна виділити такі ключові:
- Створюється єдина термінологія для опису посад і професій у всіх сферах діяльності, що усуває можливу плутанину і ризики неузгодженості.
- Класифікація спрощує розробку посадових інструкцій, допомагає в атестації працівників, формуванні штатних розписів, використовується під час встановлення розрядів, категорій, тарифних сіток.
- Використовується для нарахування пенсій, допомоги по безробіттю, визначення прав на пільги та компенсації.
- Є базою для визначення умов праці, правил безпеки та гігієни.
- Наявність переліку дає змогу вести статистичний облік зайнятості населення, аналізувати структуру ринку праці, прогнозувати його зміни.
- Слугує основою для розроблення освітніх і професійних стандартів та допомагає формувати навчальні програми закладів освіти відповідно до потреб ринку праці.
Як повідомляв OBOZ.UA, класифікатор в Україні регулярно оновлюється. Наприклад, наприкінці 2024 року з’явилися одразу 50 нових професій і посад.
Джерело: OBOZ.UA