“Готові припинити вогонь”: слідом за Україною Трамп кинувся мирити Камбоджу і Таїланд
У суботу, 26 липня, президент США Дональд Трамп провів телефонні переговори з прем’єр-міністром Камбоджі Хун Манетом та виконувачем обов’язків прем’єр-міністра Таїланду Пхумтамом Вечаячаєм. За словами Трампа, обидві сторони висловили готовність припинити вогонь і почати переговори про мир.
Про це американський лідер написав у соціальній мережі Truth Social. Він активно включився у врегулювання конфлікту, який нещодавно спалахнув між Камбоджею та Таїландом, і отримав позитивні сигнали від обох урядів.
Таїланд і Камбоджа погодилися на припинення бойових дій
Трамп повідомив, що прем’єр Камбоджі вже погодився на припинення бойових дій. Схожу позицію, за його словами, висловив і тимчасовий очільник уряду Таїланду.
“Обидві сторони прагнуть негайного припинення вогню та миру. Вони також прагнуть повернутися до “столу переговорів” зі Сполученими Штатами, що, на нашу думку, недоречно робити, доки бойові дії не ПРИПИНЯТЬСЯ. Вони домовилися негайно зустрітися та швидко розробити угоду про припинення вогню та, зрештою, МИР!” – написав Трамп.
Він додав, що для нього було честю мати справу з обома країнами. У них довга та багата історія та культура.
“Сподіваюся, вони будуть ладнати ще багато років. Коли все буде зроблено і настане мир, я з нетерпінням чекаю на укладення наших торговельних угод з обома!” – додав політик.
До цього Трамп проінформував, що поспілкувався з виконувачем обов’язків прем’єр-міністра Таїланду, і це була “дуже гарна розмова”.
“Таїланд, як і Камбоджа, хоче негайного припинення вогню та МИРУ. Зараз я збираюся передати це послання прем’єр-міністру Камбоджі. Після розмови з обома сторонами, припинення вогню, мир і процвітання здаються природними. Скоро побачимо!” – зазначив Трамп.
Раніше Трамп порівняв новий конфлікт у Південно-Східній Азії з напруженням між Пакистаном та Індією, яке, за його словами, також вдалося зупинити завдяки зусиллям США. За його твердженням, обидві держави погодилися зустрітися найближчим часом, щоб розробити текст угоди про припинення бойових дій та повернення до дипломатії.
Трамп пригрозив країнам через сутички
Американський лідер також прямо попередив обидві країни, що Сполучені Штати призупинять торговельні переговори з ними, якщо ті не погодяться на мирне врегулювання. “Ми зараз ведемо торгівлю з обома країнами, але не хочемо укладати жодної угоди з жодною з них, якщо вони воюють, – і я їм про це сказав!”, – наголосив він.
“Я намагаюся спростити складну ситуацію! Багато людей гине в цій війні, але це дуже нагадує мені конфлікт між Пакистаном та Індією, який було успішно припинено”, – зазначив Трамп.
Бойові дії президент вже порівняв із конфліктом між Пакистаном та Індією, який вдалося успішно зупинити. Уряди Таїланду та Камбоджі отримали погрозу, що торгівельні переговори з США будуть призупинені, якщо вони не погодяться на припинення вогню.
“Ми, до речі, за збігом, ведемо торгові переговори з обома країнами, але не хочемо укладати угоди з жодною з них, поки вони воюють – і я їм це прямо сказав!”, – написав він.
Що передувало
Хоча відносини між цими країнами Південно-Східної Азії залишались загалом стабільними після конфлікту 2011 року, коли загинули десятки людей, давні суперечки через демаркацію кордонів періодично спалахують. Коріння конфлікту сягає часів французького колоніального панування. Суперечки про територіальну приналежність ділянок, що поблизу кордону, зберігаються й досі. Камбоджа вже звернулась до Міжнародного суду ООН, тоді як Таїланд відмовляється визнавати його юрисдикцію у цьому питанні.
Значна частина сучасних прикордонних суперечок між сусідами випливає з різних карт, заснованих на тексті франко-сіамських договорів початку 1900-х років, які визначали кордони між Таїландом і Камбоджею, яка тоді була частиною Французького Індокитаю.
Як повідомляв OBOZ.UA, 24 липня Таїланд застосував авіацію проти камбоджійських військових цілей уздовж спірного кордону, що стало поворотним моментом у затяжному конфлікті між сусідніми державами. Камбоджа відреагувала різко, пообіцявши “рішучу відповідь” на агресивні дії Бангкока. Через сутички обидві країни були змушені евакуювати понад 100 000 людей із небезпечних зон.
Джерело: OBOZ.UA