Військовим потрібна ротація: у Єрусалимі пройшов протест з вимогою призову ультраортодоксальних чоловіків до армії
Кілька десятків протестувальників зібралися біля входу до Єрусалиму, вимагаючи від уряду призвати ультраортодоксальних чоловіків до Армії оборони Ізраїлю на тлі посилених закликів ухвалити закон про створення харедім. Демонстранти наголосили, що нині ЦАХАЛ страждає від гострої нестачі особового складу.
Серед демонстрантів – переважно православні жінки, які протестують на околиці району харедім, тримаючи плакати з написами: “Той, хто вірить, не ухиляється від військової служби” та подібними гаслами. Про це повідомляє The Times of Israel.
“Ці молоді жінки, які тут, і їхні чоловіки всі проходять службу в резерві”, – заявила одна з організаторок протесту Есті Вольц. Вона додала, що її 45-річний зять має чотирьох дітей і був звільнений з роботи після 13 місяців служби в резерві.
Інша протестувальниця Техіла Еліцур, звертаючись до натовпу, засвідчила зростаюче розчарування серед широкої громадськості через нерівномірний тягар, який релігійне сіоністське, світське та друзське населення несло на своїх плечах під час війни в Газі. Вона закликала уряд “полегшити тягар служби в резерві”, ухваливши законопроєкт, особливо на тлі гострої нестачі кадрів в ЦАХАЛ.
“Ці групи [світські, релігійні сіоністські та друзи] вже максимально замотивовані; це має виходити з харедім”, – заявила Еліцур, яка є однією з організаторок.
Завершуючи свою демонстрацію, учасники протесту прочитали молитву за Державу Ізраїль та заспівали ізраїльський національний гімн, а потім розійшлися.
Хто такі харедім, служба в армії та стиль життя
Харедім – це узагальнююча назва і певною мірою самоназва різних ультраортодоксальних єврейських релігійних громад і членів цих громад в Ізраїлі і поза ним. Ці громади суворо дотримуються консервативних звичаїв, сформованих в європейському єврействі до XX століття, а також традиційних канонів юдаїзму. Члени ультраортодоксальної спільноти вважають головною цінністю вивчення Тори й виконання заповідей.
В Ізраїлі харедім становлять понад мільйон осіб, десь 12-13% від всього населення (до 2050 року кожен четвертий ізраїльтянин може буде ультраортодоксом). Їхні інтереси в політиці представляють релігійні партії, які виступають проти порушень законів Тори на державному рівні. Депутати Кнесету з-поміж харедім зазвичай принципово не займають міністерські посади, але іноді керують міністерствами на посадах заступників міністрів.
Така значна спільнота не є залученою до охорони держави. Більшість харедім виступають проти залучення до армії. Водночас решта ізраїльтян підтримує мобілізацію членів ультраортодоксальних громад.
Юнаки-харедім, які навчаються в єшивах, традиційно звільняються від служби в армії з часу створення Ізраїлю. Спочатку це стосувалося лише кількох сотень осіб, але з роками їхня кількість суттєво зросла.
У 2002 році було ухвалено Закон Таля, що автоматично надавав їм відстрочку від призову до 22 років. Після цього вони могли або продовжити навчання, або обрати скорочену військову чи альтернативну службу; водночас їм заборонялося працювати.
Закон діяв до 2012 року, коли його визнали неконституційним. Нині харедім зобов’язані з’являтися на призовні пункти, але фактично їх призов часто відкладають.
Для тих, хто хоче служити, у 2002 році створили батальйон “Нецах Єгуда”, що враховує релігійні вимоги: розділення статей, кошерне харчування, вивчення Талмуда. У ньому служать не лише харедім, а й релігійні сіоністи.
Більшість релігійних сіоністів проходять службу через програму “Хесдер”, поєднуючи єшиву з армією протягом п’яти років.
В Ізраїлі лише 47% чоловіків-харедім офіційно працюють, тоді як серед жінок цей показник становить 81%. Основний дохід сімей часто забезпечує дружина, доповнений державними дотаціями, хоча частина харедім принципово уникає будь-яких контактів із державою.
Попри традиційні заборони, дедалі більше ультраортодоксальних євреїв (харедім) користуються інтернетом. Дослідження Ізраїльського інституту демократії показало, що дві третини харедім використовують мережу для базових потреб – електронної пошти, роботи, держпослуг і банкінгу. Близько половини з них також активні в соцмережах. Хоча більшість харедім досі уникають телебачення, але вони використовують “кошерні” телефони, за допомогою яких можна лише здійснювати та приймати дзвінки з “благословенних” номерів, ідентифікованих за кодом 05331. У таких гаджетах відсутня камера та доступ до інтернету.
Більшість харедім живуть у спеціалізованих містах або кварталах, таких як Бней-Брак, Модіїн Іліт чи Меа Шеарім у Єрусалимі. Подібні громади також існують у США і Канаді – зокрема в Брукліні, Торонто, Монреалі та низці містечок у штатах Нью-Йорк і Нью-Джерсі.
Як повідомляв OBOZ.UA, Іран під час 12-денної війни завдав ударів по п’яти важливих ізраїльських військових об’єктах. Цю інформацію вдалося встановити на основі супутникових радарних знімків для виявлення пошкоджень від бомб у зонах бойових дій, які раніше не публікувалися через цензуру в Ізраїлі.
Джерело: OBOZ.UA