В Україні перепишуть правила працевлаштування робітників: що важливо знати
В Україні змінять підхід до працевлаштування людей з інвалідністю і посилять заходи з їхньої інтеграції та адаптації на ринку праці. Зміни набудуть чинності з 1 січня 2026 року.
Про це повідомив заступник міністра соціальної політики України Володимир Василенко. Він зазначив, що Мінсоцполітики вже напрацювало всі необхідні зміни до законодавства.
Посадовець зазначив, що роботодавців різноманітно стимулюватимуть активніше працевлаштовувати людей з інвалідністю. Зокрема плануються такі заходи:
- для приватного і державного сектору запроваджується квота 4% на працевлаштування людей з інвалідністю;
- скасовуються застарілі заборони на види робіт – таким людям дозволять працевлаштуватися на будь-яку діяльність, яка не шкодить їхньому здоров’ю або безпеці чи оточуючим;
- для працівника з інвалідністю і роботодавця запроваджується соціальний супровід при працевлаштуванні;
- новий підхід до виконання квоти: стимулювання замість штрафів, можливість компенсувати часткову зайнятість або створити доступне робоче місце.
“В Україні лише 16% людей з інвалідністю працевлаштовано, у країнах ЄС цей показник набагато вищий – від 50 до 70%. Ми змінюємо цей підхід. Водночас, нашою метою є не формальне виконання квот, а реальна якісна зайнятість. Люди з інвалідністю мають жити гідно, з можливістю працювати та бути частиною економіки країни”, – сказав Василенко.
Роботодавців штрафуватимуть по-новому за порушення правил працевлаштування людей з інвалідністю
Також в Україні змінюють розрахунок штрафів за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюватиметься точніше. Нові правила мають допомогти уникнути непорозумінь і спростити взаємодію з роботодавцями.
Раніше роботодавець міг зіткнутися з неправильним розрахунком штрафу в разі, коли змінювалися дані про працівників. Тепер, якщо до 31 березня змінюються дані в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю автоматично перераховує суму санкції та до 10 червня надсилає уточнений розрахунок роботодавцю.
Крім того, кошти можна спрямовувати на заходи, які сприятимуть працевлаштуванню осіб з інвалідністю. А саме:
- технічне оснащення або адаптацію робочих місць для людей з інвалідністю: спеціальні меблі, техніку тощо;
- створення нових спеціальних робочих місць;
- випуск спеціалізованих навчальних матеріалів: літературу й аудіоматеріали для навчання людей з інвалідністю.
Також OBOZ.UA повідомляв, що в Україні хочуть підвищити штраф за паркування на місцях для людей з інвалідністю до 5100 гривень, тоді як зараз за це порушення штрафують від 1020 до 1700 грн, а за повторне – до 2550 грн. Проте це лише законопроєкт, який ще має ухвалити Верховна Рада, тож наразі штрафи залишаються чинними в старому розмірі.
Джерело: OBOZ.UA