АРМА та Стефанішин: кому передали найбільшого виробника ягід і чому міг зберегтися зв’язок із росіянами

Михайло Стефанішин, колишній чоловік віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, може бути пов’язаний з росіянами. Його консорціум “КАМпарітет” має серед засновників компанію, якою керує пов’язаний з росіянами директор. Ба більше, цей зв’язок вказує на те, що за допомогою “КАМпарітета” росіяни могли зберегти вплив на арештований актив.

Пов’язаний з росіянами директор – це Тарас Баштанник. Коли “Українською ягодою” володіли росіяни, він очолював цю компанію. АРМА за допомогою Личаківського суду Львова арештувала фірму, начебто щоб позбавити власників-росіян дивідендів. Але в результаті “Українську ягоду” передали в управління консорціуму, який безпосередньо пов’язаний з тим самим Тарасом Баштанником.

Про те, як одного з найбільших виробників ягід віддали компанії, яка пов’язана з колишнім менеджером, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Новий менеджер від старих власників із громадянством РФ

“Українська ягода” – один із найбільших виробників ягід в Україні. Серед чотирьох засновників – двоє росіян: Юрій Лохвицький та Ольга Вишнякова (вони володіють по 16,67% у статутному капіталі). Однак “мажоритарні власники” – громадянин України Євгеній Ленг та громадянин Ізраїлю Михайло Голубицький (володіють по 33,33% у статутному капіталі). Ще у 2022-му Личаківський районний суд наклав арешт на власність “Української ягоди”, а також на статутний капітал усіх засновників (зокрема й Голубицького та Ленга).

Аргумент – громадяни Росії можуть отримувати дивіденди, а вони платять податки державі-агресору, тож будь-який їхній прибуток може піти на фінансування агресії.

“Отриманий зазначеними підприємствами прибуток надалі фактично спрямовується через банківські та фінансові установи як дивіденди для російських власників, які перебувають на території Російської Федерації, внаслідок чого сплачуються відповідні податки і збори до бюджету країни-агресора та фінансується силовий блок”, – йдеться в матеріалах справи.

Керівництво “Української ягоди” подавало в Личаківський суд заперечення, стверджуючи, що підприємство “не проводило нарахування та виплати дивідендів учасникам товариства”. Однак арешт не зняли, “Українську ягоду” передали в Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

У квітні 2025-го АРМА обрало управителя для “Української ягоди” – “КАМпарітет”. Це начебто мало б унеможливити вплив росіян на компанію та обмежити їхню можливість отримувати дивіденди. Але насправді виявилося, що вплив на компанію міг отримати колишній менеджер, якого призначили росіяни.

Як колишній менеджер пов’язаний з новим консорціумом

“Українська ягода” зареєстрована в Бердичівському районі Житомирської області та працює вже майже 12 років. У 2022-му, в тому ж селі в Бердичівському районі, з’явилася компанія “Беррі Хаб Плюс”. Тоді власником був Тарас Баштанник – колишній директор “Української ягоди”. Баштанник був директором в “Українській ягоді”, коли компанією володіла (була мажоритарною власницею) громадянка Росії Ольга Вишнякова. Вона разом з ще одним власником компанії Юрієм Лохвицьким зареєстрована в Москві, на вул. Миклухо-Маклая.

Уже за наступного директора, Леоніда Стемківського, власниками більшої частки в статуті підприємства стали українець Ленг та громадянин Ізраїлю Голубицький.

Тарас Баштанник, який працював за власників-росіян, створив компанію в тому самому селі, яка також мала займатися вирощуванням ягід. Баштанник і зараз є керівником “Беррі Хаб Плюс”. Однак за кілька років бенефіціарні власники змінювались двічі: до червня 2025-го кінцевим власником був Дмитро Мальцев (зареєстрований у Донецьку), а з 6 червня 2025-го – киянка Наталія Кривохатько.

Кривохатько має відкритий ФОП (діяльність у сфері права). У сервісі GetContact її номер підписували як “зовнішня реклама”, “бухгалтерка Кравченка”, “Наташа Бух”.

Компанія “Беррі Хаб Плюс”, що офіційно належить “Наташі Бух”, під керівництвом Баштанника стала однією з трьох засновників консорціуму “КАМпарітет”. Консорціум створили у травні 2024-го, а вже у квітні 2025-го він отримав в управління “Українську ягоду”. У такий спосіб Баштанник, який керував “Українською ягодою”, коли її бенефіціарами були росіяни, знову отримав опосередкований вплив на компанію через “КАМпарітет”.

Ми надіслали запит до “Української ягоди” з проханням прокоментувати, чи зберігає Баштанник зв’язок з власниками-росіянами та хто саме запропонував йому об’єднатись у консорціум “КАМпарітет”.

Хто може стояти за “КАМпарітетом”

За інформацією OBOZ.UA від численних співрозмовників серед правоохоронців та бізнес-середовища, власником “КАМпарітету” називає себе Михайло Стефанішин, колишній чоловік віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної. Ми також звернулися з проханням прокоментувати зв’язки з Баштанником і до самого пана Михайла, наше повідомлення він прочитав, однак так на нього і не відповів.

Зазначимо, видання УП у своєму розслідуванні розповіло про те, як Стефанішин фактично знайшов “ключі від АРМА” та почав отримувати один за одним ласі активи в управління. Найвідоміший актив – Будинок профспілок на Майдані в Києві (про це читайте в наступних публікаціях). Стефанішина заявляла, що “не має жодної інформації про бізнес-діяльність” колишнього чоловіка.

Однак у будь-якому разі успіх “КАМпарітету” вражає. Консорціум отримав чотири об’єкти нерухомості в управління. Серед них – офісне приміщення на вул. Павлівська загальною площею 519 кв. м, права на “Українську ягоду”, ТЦ “Флагман” в Івано-Франківську та Будинок профспілок на Майдані. Про кожен з об’єктів читайте незабаром на сторінках OBOZ.UA.

Тільки в “Української ягоди” арештували олійний цех, комплекс будівель, телятник, корівник, комплекс із переробки та зберігання плодово-ягідної та овочевої продукції площею 1376,7 кв. м, насадження сільськогосподарських культур, техніку.

Гарантований платіж від “КАМпарітету” – всього 64 тис. грн на місяць. А після початку господарської діяльності – 99,9% сум доходів. “Перед підписанням договору АРМА стикнулося з протидією колишнього власника активу на Житомирщині. Було виявлено порушення судової заборони на користування майном, що стало підставою для відкриття кримінального провадження за ч. 1 ст. 382 КК України”, – зазначили в АРМА.

Зауважимо, згідно з умовами тендеру, засновники, учасники, акціонери, контролери, керівники, працівники мають бути не пов’язаними прямо або опосередковано з власником/власниками арештованих активів. Однак Баштанник безпосередньо пов’язаний з власниками-росіянами, адже саме коли вони були бенефіціарами “Української ягоди”, Баштанник очолював підприємство.

Тарас Баштанник також обраний президентом Української плодоовочевої асоціації (УПОА). Він вважається одним із ключових експертів ринку. Яким чином він став учасником скандального консорціуму, який пов’язують зі Стефанішиним, невідомо.

Без Стефанішина отримати в управління такі ласі об’єкти було б вкрай складно. Зазначимо, колишній колега Михайла Стефанішина з часів його роботи в Нацполіції Віталій Чубаєвський нині працює в АРМА на посаді директора департаменту розшуку активів.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *