БЕБ закінчило розслідування масштабної схеми на одному з найбільших підприємств України: справа на 1,7 млрд вже в суді
Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) скерували до суду обвинувальний акт відносно керівника Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. Його підозрюють в умисному ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах (1,7 млрд грн) та видачі завідомо неправдивих офіційних документів.
Про це повідомляє пресслужба БЕБ. Так, слідством встановлено, що керівник ГЗК, налагодив схему ухилення від сплати податків. Він вносив неправдиві відомості в офіційні документи підприємства, зокрема умисно занижував ціну залізорудної продукції при експорті пов’язаним компаніям, що знаходяться в країнах Європи та Близького сходу.
Такі дії призвели до ненадходження в державний бюджет понад 1,7 млрд грн податку на прибуток.
Детективи Бюро економічної безпеки України повідомили про підозру керівнику гірничо-збагачувального комбінату за ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України (ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах та у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Наразі досудове розслідування завершено, обвинувальний акт скеровано до суду. Процесуальне керівництво – прокурори Офісу Генерального прокурора.
Комбінат є одним з найбільших у світі. Він здійснює видобуток, переробку й експорт залізної руди за межі України та є платником рентної плати за користування родовища залізних руд. Товариство входить до групи компаній Ferrexpo, кінцевим бенефіціарним власником є відомий мільярдер.
“Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду”, – йдеться в повідомленні.
Це вже не перша справа Полтавського ГЗК. Так, у червні 2023 року керівництво підприємства отримало підозри у торгівлі відходами без відповідних дозволів. Тоді йшлося про заволодіння майже 400 млн. грн. Представники власника Костянтина Жеваго називали той випадок “маніпулюванням громадською думкою”.
Також у серпні стало відомо, що Жеваго підозрюють у наданні хабара голові та суддям Верховного суду в обмін на “правильне” рішення по одній із справ. “Під час слідчих дій НАБУ та САП (Спеціальна антикорупційна прокуратура) задокументували передачу та отримання двома траншами 1,8 млн доларів. Під час отримання другого траншу в 450 тис. доларів голова Верховного суду та адвокат [мав зв’язки із суддями цієї інстанції] були викриті “на гарячому”, – розповіли тоді НАБУ.
Як повідомляв OBOZ.UA, у лютому-2025 РНБО офіційно ввела довічні санкції проти Жеваго. “Мільярди, які були зароблені фактично продажем України, українських інтересів, української безпеки, мають бути заблоковані й мають працювати на захист України та українців”, – наголосив тоді президент Володимир Зеленський.
Джерело: OBOZ.UA