Це відбудеться вперше: Пенсійний фонд почне по-новому виплачувати борги за рішеннями
В Україні вперше в бюджеті Пенсійного фонду будуть окремо виділені кошти саме на виплати за судовими рішеннями. При тому борги за судовими рішеннями вже досягають 85 млрд грн (українці через суд заднім числом підвищували свою пенсії). Виділення відбуватиметься залежно від джерел фінансування.
Про це на своїй сторінці в Facebook повідомила перша заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак. Так, виплати за судовими рішеннями поділять на:
- ті, що мають фінансуватись із державного бюджету (бо стосуються “спеціальних” пенсій, які виплачуються саме за рахунок коштів держбюджету);
- ті, які мають фінансуватись зі страхових внесків.
“Внаслідок законодавчих колізій, неоднорідної судової практики, трактування судами будь-яких змін у соціальному законодавстві як “звуження прав і свобод громадян”, за 5 років кількість судових рішень щодо пенсій зросла в понад 26 разів – з кількох десятків тисяч до 758 тисяч. Більшу частину суми, присудженої за рішеннями судів, держава вже виплатила. Тим не менш, сума боргу, який ще не виплачено, на сьогодні становить майже 85 млрд грн”, – написала Марчак.
Для виконання судових рішень будуть застосовуватись однакові правила: і для “поточних” судових рішень (де йдеться про поточні виплати пенсії після перерахунку на виконання судових рішень), і для “ретроспективних” – тобто донарахованих доплат за попередні роки.
Щомісячні виплати: виплати здійснюватимуться всім одночасно, пропорційно до коштів, наявних у бюджеті ПФУ в кожен конкретний місяць. Можливо, для когось це не ідеальний варіант, але це точно не формат, який був раніше, – “колись потім”.
Вся інформація про рішення, прийняті Пенсійним фондом на виконання, буде міститись на порталі ПФУ; вона відображатиметься в особистому кабінеті людини. Постанова вже набула чинності, триває технічна підготовка до її реалізації.
“І так, вона – не “чарівна паличка”, яка миттєво закриє 85 млрд боргів. Але це системний, справедливий і прозорий механізм, який дозволяє почати рух у правильному напрямку і повернути державі репутацію того, хто виконує взяті на себе зобовʼязання”, – пише Марчак.
Внаслідок законодавчих колізій, неоднорідної судової практики, трактування судами будь-яких змін у соціальному законодавстві як “звуження прав і свобод громадян”, за 5 років кількість судових рішень щодо пенсій зросла в понад 26 разів – з кількох десятків тисяч до 758 тисяч. На сьогодні держава виплатила борги лише за тими рішеннями, які набрали чинності до 20 листопада 2020 року. Інші – ще й досі “стоять в черзі”. Саме тому ми зробили ще один важливий крок: Уряд затвердив єдиний порядок виплат пенсій та доплат, призначених за рішеннями судів.
Як раніше писав OBOZ.UA, в Україні з 2026 року посилять вимоги до стажу для виходу на пенсію. Необхідний стаж для виходу на пенсію у 60 років збільшать із 32 до 33 років. Водночас для виходу на пенсію у 63 роки замість 22 років необхідно мати 23 роки стажу.
Джерело: OBOZ.UA