“Дошка ганьби”. Хто і як веде НАБУ до закриття

Національне антикорупційне бюро – на межі розпуску. Кожен наступний скандал веде до закриття цього органу. Як один із доводів називається кричуща неефективність органу та сума, яку проїло НАБУ за час свого існування – 10 мільярдів гривень. Цю цифру порівнюють із тією, яку Бюро повернуло до бюджету за ці роки – всього 0,8 млрд. Тобто, за суворою логікою, утримувати НАБУ українцям обходиться в 12 разів (!) дорожче, ніж оплачувати його існування.
Та й скандалів з НАБУ дедалі більшає. Вони наростають як сніжний ком: кожен тягне за собою наступний. Структура старанно ховала свою неспроможність протягом 10 років за фасадом правоохоронного органу “нового типу”, як колись презентували Бюро. Але, коли проблем назбиралася критична маса, греблю як прорвало. І полилося.

Так як в щоденному інформаційному потоці – скандали змішуються, ми зібрали провали НАБУ в одному антирейтингу. Виявилося, що, якщо зібрати історії “героїв” Семена Кривоноса в одну книжку, вийде Кримінальний кодекс. Тут і детективи-втікачі з родичами у рф, і торгівля наркотиками, і криптовалютні махінації, і “схеми” з елітною нерухомістю та віп автівками, і тиск на суд задля покривання родичів-хабарників тощо. Все це складається у своєрідний антирейтинг або у дошку ганьби. Саме ця дошка може стати надгробною плитою на могилі колись перспективної структури з модним словом “антикорапшн” в назві.

Ті, хто нищить НАБУ

1. Держтаємний утікач. Детектив Тімур Аршавін, який мав доступ до державної таємниці, втік до Румунії. Як з’ясувалося згодом, в його дружини та її батьків випливло чинне громадянство росії, а у самого детектива – проблеми з кредитами під шалені відсотки та підозрілі доходи. НАБУ спробувало приховати інформацію та взагалі зам’яти скандал: мовляв, це був не діючий, а колишній детектив.

Тімур Аршавін

Проте у період, коли, як заявляли у Бюро, він вже був звільнений, детектив подавав заяви у справах НАБУ до суду. Дуже мутна історія, яка ще матиме своє продовження.

2. Наркодилер на мільйони гривень. Микола Масляк під час затримання патрульними Нацполіції заявив, що він офіційний викривач НАБУ. Схоже, що розраховував на повну амністію одразу. Цього викривача зловили на збуті десятків кілограмів низькоякісного синтетичного наркотику.

Микола Масляк

Діяв у складі групи, яка варила та продавала амфетамін, а також – займалася контрабандою прекурсору для наркотиків фенілнітропропен. Щомісяця група цього НАБУшника заробляла на накротиках понад 50 мільйонів гривень.

3. Криптовалютники на мільйони доларів. Майже у двох десятків співробітників НАБУ виявили у деклараціях недостовірні або фейкові дані щодо криптовалюти. Журналісти припустили, що співробітники НАБУ приховували у цих криптогаманцях мільйони корупційних грошей. Порушень з криптовалютою на найбільшу суму знайшли у старшого детектива Олександра Риковцева: його дружина у 2016 році нібито придбала біткоїнів на понад 1 млн дол. у сьогоднішніх цінах.

Олександр Риковцев

Із серйозними порушеннями задекларував крипту на велику суму старший детектив Станіслав Браверман, нібито, придбав крипти на суму 1,39 млн грн, а продав – на 1,32 млн грн.

4. Експортер “заощаджень”. Керівник одного з підрозділів Валентин Шмітько протягом кількох років декларував значні суми готівки, що подекуди складали дві третини від його річного доходу. А потім вивів з країни 4 350 725 грн нібито заощаджень.

ЗМІ вже писали про лакшері життя у війну родини детектива Шмітько

Дружина Шмітько з початку повномасштабної війни з росією відпочивала на курортах Європи та США, разом з тим отримувала державну соціальну допомогу в Україні.

Валентин Шмітько

5. Роттердамський пільговик. Керівник одного з підрозділів НАБУ Михайло Романюк купував елітну нерухомість і віп авто та записував їх на родичів: тещу, батька, матір. Квартира, земельна ділянка з будинком понад 200 квадратів, Mercedes-Benz E 220 CD. І, маючи все це, врешті придбав в іпотеку за пільговою програмою “єОселя” ще одну квартиру – 117 квадратів.

Михайло Романюк

Вів справу “Роттердам+” та, як зазначають журналісти, “чим довше Романюк тримав на паузі історію з “Роттердам +”, тим багатшим ставав”. При цьому “старанно оберігає” службовим становищем свого брата-хабарника від Феміди. Проста справа тягнеться вже майже 9 років.

6. Тещин син. Заступник керівника підрозділу детективів Роман Нєдов в різні роки придбав дві квартири на тещу, яка згодом передарувала їх його дружині із суттєвим заниженням вартості. Загалом він шляхом маніпуляцій системно приховав не одну сотню тисяч доларів вартості майна. Ці кошти неможливо обґрунтувати ані доходами Нєдова чи його дружини, ані їхніх родичів.

Романа Нєдова підозрюють в незаконному збагаченні

7. “Герой”-коханець. Детектив Станіслав Браверман мав статеві стосунки зі свідком, яка проходила у справі про Одеський аеропорт, до якої був причетний бізнесмен Кауфман. Сам детектив вів водночас ще одну справу, до якої був причетний Кауфман.

Станіслав Браверман

У підсумку, внаслідок конфлікту інтересів, обидві справи на мільярди гривень “накрились мідним тазом”. Самого детектива, після чисельних публікацій у ЗМІ, керівництво НАБУ вимушене було звільнити.

8. Викривач-феесбешник. Постійний викривач НАБУ Олександр Доценко виявився людиною “різнобічно розвиненою”. У нього виявили громадянство рф та продовжений минулого року паспорт країни-окупанта.

Олександр Доценко

До того ж зʼясувалося, що свого часу він закінчив “школу фсб” – Академію державного управління при президентові російської федерації.

9. Родич з рф. Керівник Другого Головного підрозділу детективів Олександр Скомаров під час конкурсу на директора БЕБ потрапив у цілу низку скандалів з російським присмаком. Спочатку приховав російське громадянство батька та його бізнес в окупованій частині Луганщини.


Олександр Скомаров

Потім стало відомо, що його дружина Ольга у 2022 році виїхала з країни на LAND ROVER, власниця якого – дружина нардепа від ОПЗЖ Христенка, яка живе в Москві. Більше того, за кермом авто був помічник Чаба Пейтера, якого з 2023 року розшукує НАБУ.

10. Російський утриманець. Старший детектив Маркіян Слоневський кілька років поспіль отримував сотні тисяч гривень від Владислава Іскендерова – нібито як повернення боргу. За російськими реєстраційними базами цей Іскендеров проходить як єдиний власник підприємства “ОНИКС ГРУПП” країни-агресора, котре з 2014 року працює у Бєлгороді та виконує держзамовлення. Тобто, працює на війну рф проти України.

Маркіян Слоневський

Також Слоневський задекларував крипту на фейкових гаманцях, а це – очевидна ознака відмивання й легалізації коштів. Ще раніше в його декларації знаходили посилання на депозитні адреси, які могли використовуватися для шахрайства.

Це лише невелика частина скандалів, що стали відомі протягом останнього часу. За одним порушником закону в НАБУ, який став відомим, ховаються десятки злісних порушників (і це враховуючи штат в декілька сотень детективів!). На жаль, на їхні незаконні дії не реагує ні керівництво Бюро, ні НАЗК, ні ДБР, ні прокуратура.

Проблема НАБУ назріла та перезріла. Цей потік скандалів може зупинити тільки одне: розпуск Бюро та реформування антикорблоку загалом. Після цього можна буде перезапустити систему на нових принципах – для реальної боротьби з корупцією, а не для створення “потьомкінських дєрєвєнь” для європейців.

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *