“Газпром” на межі краху: експорт російського газу в Європу впав до рівня 1970-х

У 2025 році експорт російського газу до Європи впав майже вдвічі – до 8,33 млрд кубометрів за перші пів року, а “Газпром” залишився з понад 60 млрд кубометрів невикористаного газу і зазнав збитків у сотні мільярдів рублів. Через відсутність ринків збуту компанія прогнозує втрати до 15 трлн рублів за найближче десятиліття, що ставить її у глибоку фінансову кризу.

Про це пишуть росЗМІ. Для порівняння, за аналогічний період 2024-го цей показник становив 15,5 млрд, тобто майже вдвічі більше.

Загалом за 2025 рік навряд чи вдасться перевищити 16 млрд кубометрів, що відповідає максимальній пропускній спроможності “Турецького потоку” для європейського напрямку. Це найнижчий рівень поставок російського газу до Європи з початку 1970-х років.

Тоді, наприклад, у 1975 році обсяги становили близько 19,3 млрд кубометрів, а вже у 1980‑му, після укладання великого контракту з Німеччиною, – 54,8 млрд кубів. Пік експорту “Газпрому” до Європи був у передвоєнні роки – 200 млрд кубометрів на рік. З того часу обсяг скоротився в 12 разів.

Головною причиною стало припинення транзитного договору через Україну, що традиційно був ключовим маршрутом для постачання російського газу до Європи. Зараз він повністю зупинений. Другим фактором стала відмова європейських країн від залежності від російських енергоносіїв через політичні санкції та енергетичну політику, спрямовану на диверсифікацію постачань і розвиток альтернативних джерел.

Спроби Кремля перенаправити зайвий газ на інші ринки теж поки що не дали значних результатів. Газопровід “Сила Сибіру”, що сполучає Росію з Китаєм, компенсує лише близько 20% втрат на європейському ринку. Плани створення нового газового хабу в Туреччині, який міг би стати регіональним центром торгівлі, анонсовані в 2022 році, залишились на папері. Переговори щодо нових трубопроводів та альтернативних маршрутів теж не увінчались успіхом.

Минулого року загальний видобуток “Газпрому” склав 416,19 млрд кубометрів газу, з яких на внутрішньому та зовнішньому ринках було реалізовано лише 355,23 млрд. Таким чином, понад 60 млрд кубометрів залишились невикористаними – це величезний запас, який порівняний з річним видобутком таких країн, як Об’єднані Арабські Емірати (55 млрд кубометрів).

Відсутність можливостей для експорту ставить компанію в надзвичайно складне становище. У 2023 році “Газпром” зазнав збитків у 629 млрд рублів за міжнародними стандартами фінансової звітності. Хоча у 2024 році компанія офіційно задекларувала прибуток у 1,2 трлн рублів, ключовий газовий бізнес залишився в глибокому мінусі, з втратами близько 1 трлн рублів.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, РФ намагається відновити експорт СПГ з терміналу “Арктик СПГ-2”, використовуючи тіньовий флот і шукаючи покупців, готових порушити західні санкції. Попри логістичну підготовку, головною перешкодою залишається відсутність легальних ринків збуту й політична невизначеність з боку США.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *