“Газпром” розблокував частину активів у ЄС: суд Гааги зняв арешт
Окружний суд Гааги ухвалив рішення про скасування ордера на арешт активів російського енергетичного гіганта “Газпром” у Нідерландах. Йдеться про частки компанії в газовидобувних підприємствах Wintershall Noordzee і Gazprom International Projects B.V.
Як повідомляє Reuters, рішення було ухвалено в середині липня. Агентство зазначає, що зазначений арешт було накладено в рамках двох окремих справ, поданих українськими компаніями “Славутич-Інвест” і “Жнива” у зв’язку зі збитками, завданих Росією в Україні.
Відмова від позовів і причини зняття арешту
Українські компанії, за даними агентства, домагалися від “Газпрому” відшкодування втрат. Однак суд Нідерландів постановив, що накладення арешту на активи “Газпрому” може “порушити принцип державного імунітету”. Цей принцип означає, що голландські суди “не можуть судити” про дії іншої держави або державного утворення.
Крім того, за даними журналістів, у середині червня суд Гааги також відмовився розглядати позов “Жниви” до російського монополіста. У ньому, як повідомляється, українське підприємство вимагало від “Газпрому” компанії компенсацію за збитки, понесені через втрату зерна, на 85 млн євро.
У серпні 2024 року Запорізький районний суд задовольнив позовні вимоги, а потім підприємство звернулося до Окружного суду Гааги з позовом проти Gazprom International Limited. Воно вимагало виконання рішення Запорізького суду в Нідерландах відповідно до Гаазької конвенції. Як компенсацію “Жнива” просила передати їй активи “Газпрому”, які й було заарештовано.
“Газпром” намагається продати активи в Європі
За інформацією росЗМІ, у березні минулого року “Газпром” уже намагався продати свої європейські активи через аукціон. Йшлося про 50-відсоткову частку в спільному підприємстві з європейською Wintershall Dea Nederland Asset Holding B.V. у компанії Wintershall Noordzee B.V. (WINZ).
Також виставлялася на продаж 100-відсоткова частка в дочірньому підприємстві Gazprom International UK Limited. Воно володіє часткою в консорціумі з розроблення родовища Силліманіт.
Початкова ціна цієї угоди була визначена в 344 млн євро. У периметр угоди також входив продаж 100% акцій компанії Gazprom UK Limited, яка володіє Gazprom UK Resources S.A.
Не всі суди стають на бік “Газпрому”
Рішення суду в Гаазі відбулося на тлі низки інших судових поразок російського газового гіганта. Серед останніх:
- програш “Газпрому” в лютому 2025 року в Арбітражному суді Міжнародної торгової палати, де суд задовольнив позов чеської комунальної компанії CEZ.
- поразка в суперечці з “Нафтогазом України” в червні 2025 року – тепер російська компанія зобов’язана відшкодувати Україні 1,37 млрд доларів.
Як повідомляв OBOZ.UA, загалом Україна вже виграла арбітражні справи проти “Газпрому” на 6,9 млрд дол. На даний момент готуються дипломатичні кроки для стягнення цих коштів.
Джерело: OBOZ.UA