“Ми зберегли армію і країну”: Умєров прозвітував за два роки на посаді міністра оборони

Колишній міністр оборони України Рустем Умєров розповів про цілі міністерства та результати на посаді очільника оборонного відомства, здобуті упродовж двох років. Він зазначив, що як міністр мав шість ключових напрямів роботи, завдяки яким намагався досягнути трьох стратегічних цілей.

Проте зазначені стратегічні цілі залишаються актуальними й сьогодні, вважає колишній міністр. Це стабілізація лінії фронту, захист неба та зниження спроможностей ворога.

Рустем Умєров підкреслив, що призначення на посаду міністра оборони для нього було “найбільшою честю у житті”, а бути відповідальним за оборону країни у стані війни – “це безпрецедентний виклик”.

“Ми ведемо війну проти ядерної держави, яка має значно більше ресурсів. Але за ці роки Росія так і не досягла жодної стратегічної перемоги. Ми втрималися. Я дякую нашим воїнам за цю стійкість”, – зазначив він.

Його шість ключових напрямів роботи – це:

  1. Оборонне планування
  2. Оборонні закупівлі
  3. Розвиток оборонно-промислового комплексу
  4. Оборонні технології або MilTech
  5. Цифровізація Сил оборони
  6. Міжнародна технічна допомога

“Разом із Генштабом ми системно планували кожну операцію – в умовах повної секретності. Це дозволило забезпечити раптовість і досягнути результатів. Яскравий приклад – Курська операція. Ми зупинили ворога на Харківщині, Сумщині, Запоріжжі. Вперше з початку війни спланували потреби ЗСУ на 2024-2025 роки та оновили ключові документи – План оборони, Стратегію воєнної безпеки, Матрицю синхронізації дій із партнерами”, – розповів колишній міністр.

Він також пригадав про далекобійні удари вглиб території РФ і Центр планування, який об’єднав усі сили для ударів по тилу ворога. За словами Умєрова, перенесення війни вглиб території ворога триває, “і на 2025 рік у нас теж є план”.

Стосовно оборонних закупівель, Рустем Умєров звинуватив свого попередника Олексія Резнікова (втім, не називаючи його прямо) у тому, що “отримав у спадок систему закупівель, не пристосовану до війни“. Проте під керівництвом Умєрова систему “зробили швидкою, гнучкою й підконтрольною“, окремо перезапустили Агенцію оборонних закупівель і створили Державного оператора тилу. Обидві структури сьогодні працюють автономно, “із професійними командами та незалежними радами”.

“Лише за рік відкриті й конкурентні закупівлі DOT дозволили зекономити понад 15 млрд грн – без втрати якості”, – зауважив колишній міністр і нагадав, що завдяки цифровізації закупівель (система DOT-Chain Defence) було скорочено час постачання вчетверо.

“Розвиток нашої оборонки: за два роки ми інвестували понад $20 млрд у власне виробництво. І це дало результат – галузь зросла в 35 разів: з $1 млрд у 2022 році до $35 млрд у 2025 році. Майже 40% потреб фронту забезпечуємо самі. 95% дронів – українські. Виробництво боєприпасів зросло у 2,5 рази, артилерії – утричі”, – відзвітував посадовець.

Окремо Умєров пригадав фінансування українського виробництва партнерами (те, що називають Данською моделлю) – загалом залучено понад $4 млрд іноземних інвестицій, перейшли до спільного виробництва зброї і відкриваємо заводи разом із союзниками. Реалізували 21 проєкт, ще 10 проєктів у роботі, зазначив колишній міністр.

“У 2025 році обсяг міжнародної безпекової допомоги сягнув $43 млрд – це рекорд із 2022 року. Стратегічне рішення було ухвалено на саміті НАТО в Гаазі: вперше офіційно закріплено, що підтримка України є частиною оборонних витрат країн-членів”, – нагадав Умєров.

Але, за його словами, формат “Рамштайн” продовжує залишатися головною платформою координації міжнародної допомоги. За 14 засідань у такому форматі до допомоги було залучено понад 50 країн та відкрито 9 чинних коаліцій спроможностей.

“Головний пріоритет – наші люди. Мобілізація триває, попри спроби ворога дестабілізувати ситуацію. Запущено систему рекрутингу – понад 50 Центрів у великих містах, щоб люди могли самостійно обирати підрозділ і посаду. Запустили контракт для молоді 18-24 та програму для рекрутингу іноземців. Оновили програму базової загальновійськової підготовки“, – повідомив посадовець.

Він також відзначив роботу стосовно прав військових – закон про військового омбудсмена перебуває у парламенті на стадії другого читання; у міністерстві працює Управління захисту прав військових, також Україна повернула додому понад 6000 полонених захисників.

Ще Умєров зазначив, що його команда “з 2023 року створювала нову цифрову екосистему війська”. Йдеться про “Армія+”, “Резерв+” і DELTA – три цифрові платформи, для військових, військовозобов’язаних і планування бойових операцій, “які змінили систему зсередини”, вважає посадовець.

“Понад 830 тисяч військових щодня використовують Армія+ для подачі рапортів, переведення між частинами, онлайн-навчання та програми лояльності. Резерв+ став платформою, де 4,5 млн військовозобов’язаних можуть зручно отримати електронний військово-обліковий документ, згенерувати направлення на ВЛК, оформити відстрочку, знайти посаду у війську. DELTA – це найбільша бойова система, що обʼєднує понад 120 тисяч користувачів, сотні підрозділів та надає понад 10 інтегрованих продуктів для координації спільних дій зі знищення ворога”, – відзначив колишній міністр.

Рустем Умєров додав, що “це лише частина з того, що вдалося”, і “далі буде”, а також подякував усім – і передусім нашим захисникам.

Як повідомляв OBOZ.UA, 16 липня Верховна Рада проголосувала за відставку Дениса Шмигаля з посади прем’єр-міністра України. Разом з останнім весь уряд пішов у відставку, зокрема й Рустем Умєров залишив посаду міністра оборони.

Президент Володимир Зеленський цього ж дня підписав документи до Верховної Ради про призначення Дениса Шмигаля новим міністром оборони.

Цьому передувала нарада голови держави з Рустемом Умєровим, Денисом Шмигалем та Германом Сметаніним, який очолить “Укроборонпром”. На ній ішлося про нові підходи до управління сферою оборони.

Раніше Зеленський заявив, що посла України в США буде змінено, і президент України розглядає ідею призначення на цю посаду саме Рустема Умєрова.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *