Новий нафтовий ліміт і бан “Північних потоків”: ЄС готовий затвердити 18-й пакет санкцій проти Росії

Європейський Союз (ЄС) планує 15 липня затвердити 18-й пакет санкцій проти Росії з оновленою стелею цін на нафту з РФ. Йдеться про зниження цінового ліміту, однак не з 60 до 45 дол. за барель, як планувалося раніше. Ліміт стане динамічним, а не фіксованим на конкретній сумі – він змінюватиметься разом із ситуацією на ринку.

Про це заявила Кая Каллас, висока представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки, передає Reuters. Пакет також може містити:

  • заборону будь-яких операцій і угод із російськими газопроводами “Північний потік” і “Північний потік-2”;
  • заходи щодо банків, які обходять санкції.

, – сказала Каллас перед зустріччю з міністрами закордонних справ країн ЄС у Брюсселі.

З однією з країн є проблема

Поки що зберігаються труднощі із зауваженнями однієї з країн Євросоюзу (можливо, це Мальта) до нового механізму обмеження цін на нафту, визнала Каллас. Але розбіжності, за словами Каллас, планують подолати найближчим часом.

“Вона (гранична ціна нафти з РФ. – Ред.) динамічна. Ми внесли пропозиції, але питання в тому, чи зможемо ми подолати вето однієї держави-члена. Ми намагаємося працювати над цим”, – уточнила Каллас.

Раніше джерела Politico називали цією “проблемною” країною Мальту. Утім, до того 18-й пакет санкцій також блокували Угорщина та Словаччина, особливо активно проти виступали саме в Братиславі. Для ухвалення санкцій потрібна одностайна згода всіх країн – членів ЄС.

Стеля цін на нафту: яким буде новий механізм

  • Динамічне встановлення цінової стелі для РФ запропонувала Єврокомісія 11 липня.
  • Очікується, що плаваюче обмеження цін на рівні “мінус 15%” розраховуватимуть виходячи із середньої ринкової ціни сирої нафти за попередні три місяці.
  • Початкова ціна буде встановлена на рівні близько 47 дол. за барель, виходячи із середньої ціни російської сирої нафти за останні 22 тижні, мінус 15%.
  • Перегляд ціни відбуватиметься кожні шість місяців, а не кожні три, як пропонувалося раніше.

Навіщо потрібен ціновий ліміт для нафти з РФ

Ліміт цін, за якими Росія може відкрито продавати сиру нафту морськими шляхами, був спочатку запроваджений країнами ЄС і “Великої сімки” (G7) у грудні 2022 року в рамках санкцій у відповідь на вторгнення РФ в Україну. Ініціатива покликана обмежити доходи Кремля від продажу нафти і водночас зберегти стабільні поставки сировини, не допустивши глобального дефіциту.

Нинішні обмеження і механізм

Ліміт із 2022 року становить 60 дол. за барель. Крім того, з 5 лютого 2023-го захід поширився і на нафтопродукти:

  • 100 дол. за барель для дизпалива;
  • 45 дол. – для мазуту.

У разі якщо РФ намагається продати паливо за вищою ціною, танкерам, страховим компаніям і кредиторам забороняється обслуговувати такі поставки. Так, регулятори вимагають від компаній проводити ретельні перевірки документації, щоб переконатися, що нафта, яка експортується з Росії, придбана за ціною, нижчою за 60 дол. за барель.

ЄС і Велика Британія підштовхували G7 до зниження ліміту з травня 2025 року. Річ у тім, що падіння глобальних цін на нафту зробило 60 дол. досить приємною та вигідною для Кремля ціною.

Як РФ обходить обмеження

Росія активно пристосовується до обмежень. Наприклад, вводити західні компанії в оману можуть експортери – за допомогою підробленої інформації про порти, де здійснюється фактичне навантаження нафти.

Крім того, РФ створила масштабний тіньовий флот для прямого перевезення та продажу нафти в обхід цінового ліміту. Такий флот складається здебільшого зі старих і аварійно небезпечних суден із сумнівними страховками або взагалі без них. Це, крім забезпечення обходу санкцій, становить серйозну екологічну загрозу для всього світу.

Проти сотень суден тіньового флоту РФ і пов’язаних із ними компаній також запроваджують санкції, і не тільки ЄС. Однак поки що ці обмеження не зупинили реалізацію нафти з РФ в обхід цінової стелі.

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше Каллас також відреагувала на ультиматум президента США Дональда Трампа для Росії. На її думку, 50 днів, які він дав диктатору Володимиру Путіну на припинення вогню в Україні, – це занадто довгий термін.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *