Ставлять під загрозу ядерну безпеку України: генсек ООН засудив останню хвилю російських обстрілів
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш засудив останню російську хвилю повітряних атак по Україні. Через ворожий обстріл 4 липня окупована Запорізька атомна електростанція кілька годин провела на дизельних генераторах – що, як зазначив Гутерреш, ставить під загрозу ядерну безпеку.
Чергову стурбованість генсек Організації Об’єднаних Націй озвучив 5 липня; заяву опублікував його прессекретар. Повідомляється, що на фоні обстрілів – наймасштабніших за три роки повномасштабної війни – Гутерреш “стурбований небезпечною ескалацією та ростом кількості жертв серед цивільного населення”.
Він повторив, що напади на мирних жителів і критично важливу інфраструктуру заборонені міжнародним правом.
“Ці удари порушили електропостачання Запорізької АЕС, що ще раз наголосило на ризиках, які зберігаються для ядерної безпеки”, – вказали в ООН.
Генсек повторив заклик до “повного, негайного та беззастережного припинення вогню в Україні як першого кроку на шляху до справедливого, всеосяжного та стійкого миру згідно зі Статутом ООН, міжнародним правом і відповідними резолюціями”.
Нагадаємо:
– У п’ятницю, 4 липня, внаслідок російських авіаударів було відключено останнє зовнішнє електропостачання ЗАЕС. Станції довелося понад три години використовувати 18 аварійних дизель-генераторів, заявили в Міжнародному агентстві з атомної енергії.
– Увечері в п’ятницю подачу електроенергії було відновлено. Цей інцидент став дев’ятим випадком повного відключення електроенергії на тимчасово окупованій атомній електростанції з початку повномасштабної російської агресії.
– Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі попереджав, що ситуація залишається вкрай нестабільною. “Те, що колись було практично немислимим – що велика атомна електростанція буде постійно втрачати всі зовнішні електромережі, – на жаль, стало звичайним явищем”, – сказав він.
– Запорізька АЕС є найбільшою атомною електростанцією в Європі. Хоча шість її реакторів перебувають у стані холодної зупинки з 2024 року, їм, як і раніше, потрібна електрика для охолодження активних зон реакторів і басейнів витримки відпрацьованого палива, щоб запобігти перегріву й потенційному викиду радіоактивності.
– До великої війни ЗАЕС мала доступ до десяти зовнішніх ліній електропередач. Тепер вона покладається тільки на одну.
Як писав OBOZ.UA, 20 червня Рада безпеки ООН провела засідання, під час якого представники організації констатували очевидне: що Росія здійснює масштабні атаки по українських містах і селах. У підсумку Радбез ухвалив рішення “захищати цивільне населення й гарантувати безпечний доступ до гуманітарної допомоги”.
Джерело: OBOZ.UA