Тіньові схеми з дробленням бізнесу: великі мережі супермаркетів в Україні ухиляються від податків
В Україні масштабно використовується схема ухилення від оподаткування за допомогою т.зв. дроблення бізнесу. Її суть полягає в тому, що великі або середні підприємства штучно діляться на безліч дрібних фізичних осіб-підприємців (ФОП) – щоб платити менше податків. Один із прикладів використання схеми – велика мережа супермаркетів MarketOpt.
Про це розповів голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За його словами, схема поширена в багатьох сферах:
- Торгівля: наприклад, дробленням користуються великі мережі з продажу електроніки, а також продуктові супермаркети (фуд-рітейл);
- Послуги: у кафе і ресторанах, зокрема, відомі схеми з видачею кількох чеків, а в готелях часто взагалі ніяк не оформлюють оплату, яку беруть із клієнтів.
, – зазначив нардеп.
Як працює дроблення на ФОПах
Спрощена система сплати єдиного податку була розроблена для допомоги малому бізнесу шляхом зниження податкового навантаження та спрощення звітності. Однак тепер, як зазначає Гетманцев, системою зловживає великий і середній бізнес:
- Організатори схем оформляють ФОП на звичайних людей, які фактично не є підприємцями і просто надають свої документи.
- Ці фіктивні ФОПи не платять ПДВ, податок на прибуток, не ведуть облік товарів (що зручно для продажу контрабандних або неоформлених товарів) і, як правило, не оформляють найманих працівників.
- ФОП на другій групі єдиного податку платять лише близько 4 тис. грн на місяць. Для порівняння, якби вони працювали як повноцінна юридична особа на загальній системі, вони платили б ПДВ, податок на прибуток підприємств і ПДФО за найманих працівників.
, – пояснив Гетманцев.
Приклад MarketOpt: як схему використовують мережі супермаркетів
Як приклад схеми дроблення Гетманцев навів кременчуцьку мережу супермаркетів MarketOpt. Аналіз, за словами нардепа, засвідчив, що в одному магазині може “працювати” до 9 ФОП (наприклад, у Горішніх Плавнях). Аналогічну ситуацію фіксували і в інших філіях мережі:
- у Полтаві – 6 ФОПів на одній адресі;
- у Кам’янському – 5 ФОП.
“А один із ФОПів, Насадік О.Ю., значиться на восьми різноманітних магазинах, розташованих у різних районах Кривого Рогу. Телепортується?” – зазначив Гетманцев.
За його словами, проведені контрольні закупівлі підтвердили, що дроблення є основною “екзистенціальною схемою” цього бізнесу. Усі дані, за словами Гетманцева, вже передано до правоохоронних органів.
За експертними розрахунками, якщо порівняти обсяг продажів MarketOpt з обсягами продажів мереж, що працюють у білу, виявиться, що держава недоотримує 4-5 млрд грн. І це від схеми тільки в одній мережі.
Крім бюджетних втрат, дроблення завдає удару по білому бізнесу. Чесні компанії, які платять усі податки, опиняються в невигідному становищі. Страждають і ФОПи: люди, на яких оформляють фіктивні ФОПи, часто опиняються в біді, зазначає нардеп.
Наприклад, коли податкова виявляє порушення і нараховує штрафи, власники “схемного” бізнесу кидають своїх ФОПів. У них накопичуються величезні борги, які неможливо списати, що псує їхню фінансову та кредитну історію.
Правоохоронці можуть “засікти” дроблення
Гетманцев також попередив усіх любителів “оптимізації”, що правоохоронці виявляють такі за загальними ознаками здійснення незаконної діяльності:
- загальна адреса реєстрації;
- спільна IP-адреса комп’ютера, з якого подаються звіти;
- один і той самий бухгалтер, який веде документацію для всіх ФОП;
- єдиний клієнт у банку, через який фізособи-підприємці отримують платіжні розрахункові термінали;
- наявність єдиного центру ухвалення рішень, який координує діяльність усіх ФОПів.
– зазначив Гетманцев.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше в Україні викрили масштабнусхему, що включала контрабанду комп’ютерної техніки та мобільних телефонів, включно з Apple, Lenovo, Dell, EcoFlow, та ухилення від сплати податків. Мережа “працювала” якраз за допомогою поділу “бізнесу” на сотню фізосіб-підприємців.
Джерело: OBOZ.UA