В Ірані стратили двох представників опозиції: у чому їх звинуватили

В Ірані стратили двох членів організації “Моджахеди-е-Хальк” (MEK), яких звинуватили в нападі на цивільну інфраструктуру із застосуванням саморобної зброї. Засудженими були опозиціонери Мехді Хассані та Бехруз Ехсані-Есламлу, яких іранська влада назвала “оперативними елементами” MEK.

Вирок про смертну кару винесли ще у вересні 2024 року, і він був остаточно затверджений Верховним судом після відхилення апеляції. Про це повідомило агентство Mizan у неділю на тлі жорсткої критики з боку Amnesty International.

Зазначається, що засуджені діяли у координації з керівництвом MEK, виготовляли пускові установки та ручні міномети й обстрілювали житлові будинки, державні установи, школи та благодійні центри. Їм інкримінували “мохаребе” – ведення війни проти Бога, а також знищення державного майна та участь у терористичній організації з метою підриву національної безпеки.

Лідерка Національної ради спротиву Ірану (НРСІ), головною силою якої є MEK, Мар’ям Раджаві вшанувала пам’ять страчених. Вона назвала їх “стійкими моджахедами”, які протягом трьох років “чинили опір тортурам, тиску й погрозам” та з гідністю виконали обіцянку перед Богом і народом.

Amnesty International заявила, що засуджені чоловіки були затримані у 2022 році й наполягали на своїй невинуватості. Правозахисники назвали судовий процес “вкрай несправедливим”, із численними порушеннями, включно з тортурами, побиттям, примусовими зізнаннями та утриманням без доступу до адвокатів.

За словами організації, ув’язнених тримали в ізоляції та катували для отримання звинувачень. Такі методи, як підкреслюється в заяві, суперечать основним принципам справедливого судочинства.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що у 2024 році в Ірані було страчено щонайменше 901 людину – це найвищий показник з 2015 року. Значна частина страчених – політичні в’язні або особи, звинувачені в тероризмі.

Організація MEK, або “Народна організація моджахедів Ірану”, діяла з 1970-х років і була впливовим лівоісламістським рухом, який у 1970-х роках влаштовував теракти проти шахського режиму та американських цілей. Після революції 1979 року організація опинилася в опозиції до Ісламської Республіки, а її лідери нині перебувають у вигнанні в Парижі.

До 2012 року MEK вважалася терористичною організацією в США та ЄС, проте нині продовжує політичну діяльність проти Тегерана з-за кордону. Іранська влада, своєю чергою, регулярно звинувачує її у тероризмі та підривній діяльності.

Що передувало

В Ірані в суботу, 26 липня, невідомі здійснили збройний напад із застосуванням гранат на будівлю суду в Захедані (провінція Систан і Белуджистан). Шестеро людей, включаючи дитину, загинули, ще 20 отримали поранення. Іранські поліція і сили безпеки взяли під контроль місце події, трьох осіб із групи нападників було вбито.

Як повідомляв OBOZ.UA, президент США Дональд Трамп пригрозив Ірану стосовно його ядерної програми. Він попередив: якщо Тегеран збудує нові ядерні обʼєкти, вони знову будуть зруйновані.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *