В ЄС терміново шукають, як закрити гігантську діру в бюджеті України: три варіанти вирішення
В Європейському Союзі (ЄС) шукають способи термінового перекриття до $19 млрд дефіциту в державному бюджеті України в 2026 році. Ситуацію погіршує зменшення підтримки з боку США та віддалення перспектив мирного врегулювання з країною-агресоркою Росією.
Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на джерела, ознайомлені з такими обговореннями. Вони стверджують, що Європейська комісія обговорює з країнами-членами ЄС різні варіанти, серед яких:
- спрямування військової підтримки Україні у вигляді позабюджетних грантів;
- виділення позик з вже існуючої програми підтримки України країнами G7 на $50 млрд;
- подальше використання російських державних активів, які були заморожені в ЄС.
“Зростає занепокоєння щодо наступного року. Багато зацікавлених сторін, які робили ставку на угоду про припинення вогню цього року, змушені перераховувати свої витрати та усвідомлювати, що фінансова діра залишається, незалежно від їхніх спроб її скоротити“, – каже високопосадовець ЄС і учасник переговорів з Києвом.
Через затягування російської агресії та відсутність впевненості в неминучому припиненні вогню протягом 2025 року Єврокомісії вже переглядала свої витрати на допомогу Україні. Цього разу терміновість щодо залучення нового фінансування виникає напередодні саміту, що пройде в Римі за участі президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Захід присвячений фінансуванню потреб України у відбудові.
Натомість за оцінками Міжнародного валютного фонду (МВФ), потреби України у фінансуванні на наступний рік покриті. Втім ці розрахунки включають закінчення війни цього у 2025-го або в середині 2026 року. Цей сценарій не поділяють ані Україна, ані ЄС.
Минулого місяця директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що фонд “оцінить, чи збільшиться дефіцит фінансування, і вимагатиме подальшого фінансування зовнішньої допомоги”. Дипломатичне джерело ЗМІ називає метою організації забезпечення потреб Києва задовго до зими, враховуючи невизначені перспективи подальшої військової підтримки США.
Уряд України пропонує країнам G7 та Європейській комісії спрямувати військову підтримку Україні у вигляді двосторонніх грантів, які враховувалися б окремо як “позабюджетний зовнішній трансферт”, водночас враховуючи цільові показники національних витрат на оборону. Тобто фінансувати Збройні сили України. Це б допомогло як зробити внесок у зобов’язання НАТО щодо збільшення витрат на національну оборону до 5% ВВП, і водночас надати підтримку Україні.
Цей варіант міністри фінансів ЄС мали обговорити на зустрічі 7 липня. “Очевидно, що військова підтримка України, яку надають держави-члени, – це кошти для оборони не лише України, а й Європи, і частину з них, звісно, врахують як витрати на оборону”, – кажуть джерела.
Другий варіант – виплати за існуючою схемою G7 на $50 млрд за рахунок прибутків від російських державних активів, іммобілізованих західними країнами. А третій – реінвестування цих активів в більш ризиковані класи активів, з розподілом відповідальності за потенційно більші фінансові втрати, що позбавило би Бельгію, де зберігається більшість активів, повної відповідальності за це.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, Кабінет міністрів України у своїй Бюджетній декларації на наступні три роки передбачив два сценарії розвитку подій. Базовий сценарій ґрунтується на припущенні, що припинення вогню відбудеться у 2026 році. Саме з огляду на це і був розроблений документ, який стане основою для формування Державного бюджету України на 2026 рік. Хоча бюджетна декларація розрахована на три роки, цілком імовірно, що її положення варто розглядати переважно в контексті наступного бюджетного року. До 2027 року ситуація може кардинально змінитися.
Джерело: OBOZ.UA