“Великі імітатори”: нардеп розкритикував “новий” мораторій на перевірки бізнесу в Україні
В Україні уряд оголосив мораторій на перевірки бізнесу, але він практично не відрізняється від вже чинних норм і стосується лише низькоризикових компаній. Нардеп Ярослав Железняк (“Голос”) назвав це “імітацією” та закликав призначити голів БЕБ (Бюро економічної безпеки) і Митниці та “не замінювати реформи піаром і презентаціями”.
Про план реалізації мораторію розповіла премʼєр-міністерка Юлія Свириденко. Згідно з урядовим планом:
- податкові та митні перевірки стосуватимуться лишевисокоризикових секторів, наприклад, обігу підакцизних товарів;
- підприємства з низьким рівнем ризику не перевірятимуть — держава обіцяє не втручатись у діяльність чесного бізнесу;
- нові кримінальні провадження проти бізнесу зможуть відкривати лише генеральний прокурор або прокурори обласного рівня;
- Міністерства та Держрегуляторна служба мають підготувати пропозиції щодо дерегуляції та скасування зайвих дозволів;
- до 21 жовтня силові органи повинні узгодити дії щодо повернення підсанкційних активів у бюджет;
- планується запуск цифрової системи моніторингу, а також щоквартальний перегляд ефективності мораторію.
Проте вже наступного дня нардеп Железняк різко розкритикував уряд за маніпуляції й назвав рішення не реформою, а імітацією. “Це виявляється просто те, що і так існувало в законі два роки. Податкові перевірки тільки ризикових суб’єктів. Сильно”, – зазначив він.
Железняк наголошує, що подібний механізм уже давно існує у законодавстві, і уряд просто переоформлює старі норми у вигляді “нового мораторію”. Це, на його думку, не реальна реформа, а імітація активності.
“Після того прохання просто далі знімати селфі та не заважати з черговими ідіотськими ідеями”, – зазначив нардеп. Железняк назвав два ключові кроки, які влада мала б зробити в першу чергу:
- призначити голову БЕБ (Бюро економічної безпеки) – відповідно до закону, це вже повинно було відбутися ще два тижні тому;
- призначити конкурсну комісію з відбору голови Митниці – ця вимога не виконується понад пів року.
На думку Железняка, реальна боротьба за чесний бізнес — це не селфі й презентації, а призначення ключових керівників і дотримання законів. Попри офіційні заяви Кабміну, нардеп схиляється до думки, що мораторій – це спроба заспокоїти бізнес-спільноту.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, з 2026 року в Україні скасовується щомісячна звітність для ФОПів – вона не дала жодного позитивного ефекту для бюджету, але створила зайву бюрократію. Підприємці знову звітуватимуть раз на квартал, як і до 2025 року.
Джерело: OBOZ.UA