Відреагували на скандал з НАБУ і САП: аудитори з рекордної програми фінансування ЄС для України розкрили свою позицію
Аудиторська рада Ukraine Facility – орган, що здійснюєконтроль за використанням коштів, виділених у рамках програми фінансування Ukraine Facility від ЄС на 50 млрд євро, – оприлюднила свою позицію щодо скандалу навколо Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Рада фактично підтримала позицію інших європейських партнерів, які надають фінансову підтримку Україні. Також у раді нагадали уряду про ситуацію з головою Бюро економічної безпеки (БЕБ).
Про це, за даними FinClub, ідеться в листі голови аудиторської ради Ukraine Facility Марека Белькі до комісарки Єврокомісії Марти Кос. Зазначається, що мандат ради передбачає надання рекомендацій у таких випадках.
“Останні події послаблюють здатність України гарантувати належне фінансове управління та протидіяти корупції. Відповідно, ми рекомендуємо українській владі скасувати закон № 12414 (4555-IX) та поважати результати незалежного відбору голови БЕБ“, – йдеться в листі.
Деталі
- Аудиторська рада висловила “серйозну стурбованість” у зв’язку з ухваленням Верховною Радою законопроєкту 12414.
- Зазначається, що закон“потенційно може підірвати незалежність та ефективність двох найважливіших антикорупційних установ в Україні” – НАБУ та САП.
- Бєлька уточнив, що “належне функціонування цих установ є важливим і необхідним для захисту фінансових інтересів Європейського Союзу в Україні“.
Рекомендації Єврокомісії
Ця позиція перегукується з неодноразовими закликами Європейської комісії до України щодо посилення антикорупційних органів. Зокрема, Єврокомісія раніше рекомендувала зміцнити незалежність і розширити можливості НАБУ і САП.
Зокрема, йшлося про спроможність НАБУ до проведення судових експертиз і незалежного прослуховування. А також про надання САП права відкривати розслідування і затверджувати слідчі дії проти народних депутатів без погодження з генеральним прокурором.
Як повідомляв OBOZ.UA, 22 липня Рада підтримала законопроєкт, який може обмежити повноваження НАБУ і САП. Що цікаво – законопроєкт був з надзвичайною швидкістю того ж дня підписаний головою Ради і гарантом Конституції.
У НАБУ та САП були незадоволені такою законотворчістю нардепів. У кількох містах відбулися мітинги протесту.
Зрештою президент Володимир Зеленський заявив, що погодив текст нового законопроєкту, який має гарантувати незалежність НАБУ і САП. Глава держави назвав текст проєкту закону “збалансованим”.
Нардепи тим часом зареєстрували власний законопроєкт № 13531. У ньому пропонується повністю скасувати всі положення, які стосувалися НАБУ та САП в законопроєкті № 12414.
Джерело: OBOZ.UA