Використовують посередників: у Bloomberg розкрили, як Китай допомагає Росії налагодити масове виробництво ударних дронів
Китайські постачальники відіграють ключову роль у забезпеченні Росії комплектуючими для виробництва ударних дронів. Москва скористалася своїми дружніми зв’язками з Пекіном, щоб обійти західні санкції та отримати технології й можливості для створення зброї, якою атакує Україну.
Китай офіційно заперечує військову допомогу Росії, але фактично зберігає високий рівень технологічного експорту, включно з товарами подвійного призначення. Про це свідчать документи, з якими ознайомилося агентство Bloomberg, а саме службові записки російської компанії Aero-HIT та її листування з урядовцями РФ.
“Документи вказують на те, що компанія має ділові зв’язки з міністерством оборони Росії та військовими, а її продукція, начинена китайськими компонентами, потрапляла на поле бою для використання проти України”, – пише агентство.
Так, компанія Aero-HIT, яка базується поблизу аеропорту в Хабаровську, розгорнула масштабне виробництво дронів за підтримки російської влади. У 2025 році вона запланувала випускати до 10 000 БПЛА щомісяця.
Частину цих безпілотників, зокрема FPV-дрони “Велес”, російські окупанти активно застосовують для атак на українські позиції на Херсонщині, а також для ударів по інших цілях в Україні.
Санкції проти російської компанії були запроваджені ще в 2023 році, але Aero-HIT продовжує працювати і розширювати виробництво дронів. І, як встановило Bloomberg, ключем до її масштабування став Китай.
Документи свідчать, що з початку 2023 року інженери Aero-HIT співпрацюють із китайськими фахівцями з компанії Autel Robotics над локалізацією виробництва дронів моделі Autel EVO Max 4T. Вона була створена для цивільного використання, але виявилася ефективною в бойових умовах – зокрема, через стійкість до засобів радіоелектронної боротьби.
Контакти між Aero-HIT та Autel Robotics були тимчасово призупинені через санкції, проте з кінця 2024 року відновилися. А з травня 2025 року сторони ведуть переговори про повну локалізацію виробництва китайського дрона в Росії. У документах вказано, що ціна одного такого апарата становитиме 650 тис. руб., а річне виробництво планується на рівні 30 000 одиниць.
Bloomberg з’ясувало, що Росія використовує заплутані логістичні ланцюги та підставні компанії, щоб доставляти китайські технології до своїх військових. У цих схемах беруть участь підприємства, які формально працюють у сфері сільського господарства, перевезення морепродуктів чи авіаційного харчування.
У червні 2025 року Aero-HIT звернулася до міноборони РФ з проханням надати фінансування для масштабування виробництва та подальшої інтеграції дронів із російськими IT-системами.
За даними агентства, наразі не з’ясовано, чи знає китайський уряд про цей проєкт. У КНР постійно стверджують, що не постачають летальну зброю жодній зі сторін війни РФ проти України та “контролюють експорт товарів подвійного призначення”. Водночас розслідувачі наголошують: через обмеження деякі китайські компанії дійсно відмовилися від контрактів із РФ, але їхнє місце швидко зайняли інші постачальники.
Міністерство закордонних справ Китаю не відповіло на запити агентства, а компанія Autel Robotics заперечила співпрацю з росіянами після 2022 року. Але відомо, що Британія вже запровадила санкції проти Autel через підозри у постачанні технологій, які підривають суверенітет України.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент Володимир Зеленський попередив про зростання ударів дронами з боку Росії й анонсував збільшення виробництва українських безпілотників та підготовку санкцій проти агресора. Зокрема, обговорюється співпраця з партнерами для інвестицій у БПЛА, а також із Німеччиною – задля спільного виробництва ППО.
Джерело: OBOZ.UA