“Європа пройшла еволюцію”: експерт оцінив ситуацію з допомогою Україні та назвав запоруку успіху “коаліції охочих”
За роки агресії РФ проти України Європа пройшла еволюцію. Підтримувати Київ її тепер мотивує не лише страх перед Росією, а й внутрішньополітичні наслідки, зокрема зростання рейтингу ультраправих. Ключ успіху “коаліції охочих” – це робота з громадською думкою: європейці мають зрозуміти, що допомога Україні – це інвестиція в їхню власну безпеку.
Таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов. “Я вважаю, що “коаліція охочих” радше жива, ніж мертва. І сам факт її утворення – вже позитив”, – сказав він.
Коаліція – це не лише про військо
На переконання експерта, очікувати консолідованої позиції в умовах настільки строкатого складу, “м’яко кажучи, оптимістично”. При тому, що лишаються внутрішні суперечності.
Але головне питання – чи дадуть США гарантії безпеки для військових тих країн, які можуть бути відправлені в Україну. І саме навколо цього, очевидно, й виникла та сама пауза, каже Олександр Леонов.
“Водночас, за словами самих учасників, тривають технічні перемовини – як, де, коли та кого саме розміщувати. Тобто процес іде, але наразі він носить підготовчий, технократичний характер. І те, що одні країни готові відправляти контингент, а інші – ні, не є катастрофою. Коаліція – це не тільки про військо. Це про гроші, логістику, обладнання”, – сказав він.
На думку експерта, все ж існує певна непослідовність у діях наших партнерів.
“Ми, на жаль, звикли до обстрілів, які стають дедалі частішими та масштабнішими. І от ідея закриття неба силами Альянсу хоча б над Західною Україною – вона ж кудись зникла. Хоча могла б стати не просто символічним жестом, а справжнім проривом цієї коаліції ще до припинення вогню, чого найближчим часом може й не статися”, – каже Леонов.
По-перше, продовжив він, це дало б змогу західним військовим відточувати навички в реальних бойових умовах. По-друге, це була б підготовка до потенційного конфлікту з РФ, бо європейці, “хоч як прикро, нині значно поступаються за бойовим досвідом”.
“І по-третє – гуманітарний вимір. Закрите небо дозволить створити відносно безпечні хаби: заводи, логістичні центри, контингенти – усе це могло б працювати вже на території України. Але ми цю ініціативу наче забули. І даремно. Без таких рішень говорити про прорив – марно”, – вважає експерт.
Європа пройшла еволюцію
При цьому, сказав Леонов, він усе ж залишається поміркованим оптимістом.
“Європа пройшла еволюцію. П’ять років тому ми й уявити не могли, що Німеччина стане одним із ключових постачальників зброї Україні. Страх перед Росією – це вже не єдиний мотив. Європейські еліти нарешті почали розуміти, що Путін прямо зараз на повну ескалацію не піде. Їх більше турбують внутрішньополітичні наслідки. Бо на тлі зростання рейтингу ультраправих будь-який крок може коштувати влади”, – пояснив експерт.
Він вказав, що результати останніх виборів у ЄС показали, що багато хто пройшов “по лезу” – “трохи не дотиснули ті, хто мріє про відносини з Кремлем”.
На думку експерта, ключ успішної реалізації напряму “коаліції охочих” – це робота з громадською думкою.
Те, що допомога Україні є інвестицією в безпеку європейців, аби не довелося воювати самим, є правильним, ефективним меседжем, каже експерт.
І про це свідчить хоча б реакція прем’єра Угорщини Віктора Орбана, який одразу почав заперечувати, що “Росія ніколи не нападе на Європу”.
“Як то кажуть, якщо Орбан нервується – значить, меседж діє”, – зазначив Леонов.
Армії Європи: зброя – людей немає
За словами експерта, європейські армії виявилися не арміями, а “якимись клубами реконструкторів”.
З холодної війни їхня чисельність критично скорочена. Зокрема, Велика Британія має менше ніж 100 тисяч військових, Нідерланди – близько 70 тисяч, а “Німеччина з її Бундесвером узагалі майже втратила боєздатність”.
“Зброя є – людей немає. І це вимагає змін як у структурі армій, так і в підході до оборони загалом. Добре, що це почали усвідомлювати. Є вже і Комісаріат з питань оборони та космосу в ЄС, і програми, і проєкти – не лише на папері. І, наприклад, визнання допомоги Україні частиною витрат на оборону в межах 5% – це вже прорив. Це дає країнам можливість і Україні допомагати, і водночас “оптимізувати” свої військові бюджети”, – сказав Леонов.
США ж у цій історії з формування “коаліції охочих” – окрема лінія. Усе зав’язано на президента Дональда Трампа.
Коли він каже: “Подивимось, чи будемо захищати Балтію”, він відкриває для Путіна ще одне вікно, вважає експерт.
І саме це підштовхує Велику Британію та Францію до більш рішучих кроків. Бо якщо США “поза грою”, є ризик, що РФ спробує протестувати систему. Тому Європа повинна терміново перейти до дій, застеріг Олександр Леонов.
“Та я вважаю, що позиція Штатів зміниться. Бо якщо Європа стане повністю безпеково незалежною, то говорити з Америкою вона буде вже не як зі “старшим братом”, а як з рівним. А це змінить усе: економіку, торгівлю, оборонку. І якщо ЄС збудує свій ВПК, який не лише замінить американську зброю, а й почне з нею конкурувати на ринку, то навіть Трамп (чи той, хто прийде після нього) буде змушений це усвідомити. Бо в геополітиці більше не буде монополій. І дуже можливо, що саме Україна стане центром цієї нової архітектури”, – констатував він.
Як повідомляв OBOZ.UA, 10 липня президент Володимир Зеленський заявив, що війна триватиме, адже, за даними української та західних розвідок, Володимир Путін планує затягувати бойові дії. Диктатор є залежним від війни, і лише реальна сила може змусити його відмовитися від такої залежності, заявив український лідер.
Джерело: OBOZ.UA